Lecture-1


00:00:26 Meaning and introduction to Linear Equations in two variables

00:05:09 NCERT Exercise 3.1 Question 1 Aftab tells his daughter, “Seven years ago, I was seven times as old as you were then. Also, three years from now, I shall be three times as old as you will be.” (Isn’t this interesting?) Represent this situation algebraically and graphically.

00:16:47 NCERT Exercise 3.1 Question 2 The coach of a cricket team buys 3 bats and 6 balls for ₹ 3900. Later, she buys another bat and 3 more balls of the same kind for ₹ 1300. Represent this situation algebraically and geometrically.

00:22:47 NCERT Exercise 3.1 Question 3 The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be ₹160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is ₹300. Represent the situation algebraically and geometrically.

00:30:17 Meaning of solution of Pairs of Linear Equation in two variables

00:33:27 NCERT Exercise 3.2 Question 1 part (i) Form the pair of linear equations in the following problems and find their solutions graphically. (i) 10 students of Class X took part in a Mathematics quiz. If the number of girls is 4 more than the number of boys, find the number of boys and girls who took part in the quiz.

00:41:47 NCERT Exercise 3.2 Question 1 part (i) Form the pair of linear equations in the following problems and find their solutions graphically. (ii) 5 pencils and 7 pens together cost ₹ 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost ₹ 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.