Chapter 4 Determinants Class 12 Lecture 9

“The only limits to our realization of tomorrow will be our doubts of today.” – Franklin D. Roosevelt

Lecture 9 Chapter 4 Determinants Class 12

NCERT Solutions Exercise 4.6
00:01:30 Question 11
00:08:00 Question 12
00:11:50 Question 13
00:16:30 Question 14
00:21:10 Question 15
00:27:30 Question 16
The cost of 4 kg onion, 3 kg wheat and 2 kg rice is ₹ 60. The cost of 2 kg onion, 4 kg wheat and 6 kg rice is ₹ 90. The cost of 6 kg onion 2 kg wheat and 3 kg rice is ₹ 70. Find cost of each item per kg by matrix method.
00:34:50 Example 33 Chapter 4